Stávky ve španělském Amazonu

Dodatečně přinášíme krátké videoreportáže ze stávek ve španělském Amazonu. První je z měsíce března, kdy šlo o stávku upozorňující na snižování práv pracovníků a druhé přímo související s nedávnou stávkou, o které jsme informovali v tomto článku.

V březnové stávce se zaměstnanci snaží upozornit na celkové snižování svých práv, zmrazení platů, snížení příplatku za přesčasy a snižení sick days na polovinu. Naplánována byla stávka i na duben, ale nedlouho před ní došlo k propuštění více než stovky zaměstnanců.

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)

Během tzv. Prime day šlo do stávky po celém Španělsku přes 1500 zaměstnanců, aby narušili chod společnosti v den jejich největších prodejů. Pracovníci v Itálii, Německu a Polsku se také rozhodli protestovat během 36 nejvytíženějších hodin, aby tak upozornili na vykořisťování a omezování práv odborů na pracovišti.

Ve Španělsku došlo k blokování příjezdových cest, aby kamiony nemohli vjíždět a odjíždět z areálu a tím se zpomalila dodávka. V Německu došlo k jednodenní stávce ve spolupráci s odborářskou organizací Ver.di, která požadovala vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. V Polsku se anarchosyndikalistická skupina Inicjatywa Pracownicza rozhodla protestovat pomocí zpomalení práce, aby došlo k dodržování bezpečnostních předpisů, které jsou často ignorovány.

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)

 

Zatímco majetek Jeffa Bezose, majitele Amazonu, roste do absurdních čísel, pracovníci a pracovnice, kteří mu pomohli dosáhnout tohoto bohatství, pracují za brutálních podmínek. Letos však dochází mnohem častěji ke stávkám než v předešlích letech a zaměstnanci jsou stále odvážnější a koordinovaní mezinárodně.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone