Podpoř protestující řidiče Uberu v Indonésii

V indonéské Jakartě se 19. srpna uskutečnila stávka řidičů Uberu. Týkala se převážně požadavků za lepší platové a pracovní podmínky a pokračovat bude protesty 11. září v Jakartě a dalších městech. Indonéský svaz KUMAN, který organizuje řidiče Uberu, požádal o projevy solidarity již od 9. září.

Situace v Indonésii

Podmínky práce v Uberu se v jednotlivých zemích liší, ale Uber většinou nepřijímá lidí přímo, ale nutí je založit si vlastní firmu nebo živnost. Obecně platí, že řidič obdrží peníze od zákazníka, z čehož zaplatí Uberu. Existují ale i firmy, které mají s Uberem smlouvu a řidiče zprostředkovávají, takže ti pak vydělají ještě méně.

Pokud jde o situaci v Indonésii, řidiči si stěžují, že platí příliš vysoké poplatky a navíc vynakládají peníze na údržbu svého auta a pohonné hmoty, takže vlastně vydělají velmi málo. Uber je nutí přijímat zákazníky při promo akcích, jako je například bezplatná první jízda, která jim nepřinese žádný příjem, jen výdaje na pohonné hmoty. Kromě toho musí podepsat smlouvu s nizozemskou firmou, takže v případě stížností jsou odkázáni jednat se zahraniční právnickou osobou.

Řidiči v Indonésii se proto zorganizovali v rámci svazu KUMAN, který je součástí anarchosyndikalistické skupiny PPAS, a poslali vedení Uberu své požadavky. Následně se uskutečnilo setkání, na kterém však firma odmítla přítomnost právníků svazu. V Jakartě 19. srpna stávkovalo několik set řidičů a protesty se konaly i v jiných městech. Mnoho dalších řidičů se zapojilo odstraněním žádosti a nepřijímáním žádných objednávek.

Solidarita

Podpořte indonéské pracovníky:

• Rozšiř informace o boji pracovníků Uber na internetu, v diskusích či v sociálních médiích.

• Kontaktuj Uber v Čechách. Dej najevo, že podporuješ protestující pracovníky dokud se situace nevyřeší, nebudeš využívat služeb Uber a očekáváš, že o tvém postoji informují vedení v zahraničí. Jestliže pošleš solidární nebo protestní mail, dej nám o tom vědět například tak, že přidáš e-mail solispraha@riseup.net nebo zvazpa@riseup.net do skryté kopie. Použijte e-maily Uberu v ČR:

support.prague@uber.com, PartnersPrague@uber.com, press@uber.com

• Zaslat protestní email šéfovi USA Dary Khosrowshahi a Allen Penn:

dara@uber.com, allen@uber.com

Zde je příklad anglického a českého překladu :

I support protesting Uber drivers in Indonesia

I am writing to express my support of the demands presented by KUMAN union to improve the working conditions of drivers in Indonesia.

I am outraged by the fact that there are Uber workers who cannot make ends meet.

I was surprised to learn that the workers are forced to bear the costs of promotional offers invented by your company, and that Uber is taking advantage of immigrants with precarious status and forcing people to establish companies in order to avoid paying any benefits which might be due to people with employment status, including tax and health care payments.

I also inform you that I find it disgraceful that drivers are forced to sign contracts with a foreign entity based in the Netherlands, which I understand is a tactic used by Uber to make it difficult for drivers to make legal claims.

Your company drives prices down, negatively affecting other workers. I think that passengers should take all of this into account when choosing a service and I will be informing them of this situation until you have improved working conditions at the company.

I hope you will consider the demands of KUMAN union and end the near-starvation rates in Indonesia.

Regards,

PODPIS

 

Překlad:
Podporuji protestující Uberu v Indonésii

Tímto podporuji požadavky svazu KUMAN za zlepšení pracovních podmínek řidičů v Indonésii.

Jsem rozhořčený, že existují řidiči Uberu, kteří nemohou vyžít se svých příjmů..

Překvapilo mě, že pracující jsou nuceni nést náklady promo akcí, které vymyslela vaše firma, a že Uber využívá přistěhovalců s nejistým statusem a nutí lidi, aby si zakládali firmy, čímž se vyhýbá placení dávek, které by jinak dostali jako běžní zaměstnanci, včetně daní a zdravotních poplatků.

Rovněž vás chci informovat, že považuji za nepřístojné nutit řidiče podepisovat smlouvy se zahraniční právnickou osobou sídlící v Holandsku, což považuji za taktiku Uber, která ztěžuje řidičům právní kroky.

Vaše společnost snižuje ceny, což negativně ovlivňuje ostatní pracovníky. Domnívám se, že cestující by měli před výběrem služby vzít v úvahu všechny výše uvedené skutečnosti. O těchto problémech budeme informovat, dokud nezlepšíte pracovní podmínky ve vaší firmě.

Doufám, že zvážíte požadavky svazu KUMAN a přestanete stanovovat sazby, v důsledku kterých řidiči v Indonésii téměř hladovějí.

S pozdravem

 

Zdroj:http://www.priamaakcia.sk/Podporujeme-protestujucich-vodicov-Uberu-v-Indonezii.html

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone