Nájemnice ve Varšavě proti vysokým cenám tepla

Přetiskujeme článek anarchistické federace o sdružení nájemníků, kterému se díky kolektivnímu jednání podařilo vynutit si ústupky ze strany radnice a umožnit tak důstojně přežít zimu bez nutnosti rozhodování nad tím, na kterou ze základních lidských potřeb utratit poslední peníze. Respekt patří všem hrdinkám a hrdinům, kteří se rozhodli společně vzdorovat krutým mrazům a občas neméně krutým sociálním poměrům.

 

Loni v listopadu zahájilo Varšavské sdružení nájemníků (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) kampaň proti vysokým cenám tepla. Nejzapálenější iniciativa vzešla z kolektivu nájemnic ve čtvrti Jižní Praga. Mnohé z těchto žen jsou matky samoživitelky, které se nadřou v domácnosti, mají mizerně placenou práci a jen taktak vychází s penězi.

 

Přes 70 % městských bytů ve Varšavě nemá ústřední topení, takže asi 50 000 rodin topí tím nejdražším způsobem, přímotopy. Jelikož se jedná o nízkopříjmové domácnosti, které mají problémy utáhnout nájem, náklady na jídlo a ošacení, musí si kvůli vysokým cenám za teplo, jež někdy činí až dvojnásobek nájemného, brát půjčky. Během uplynulých měsíců vložily tyto ženy mnoho energie do organizování protestů. Po čtvrti věšely transparenty a sousedům rozdávaly letáky. Nakonec se povedlo donutit radnici k ústupkům a vyčlenit peníze na vybudování úspornějšího vytápění. Autority tentokrát nebyly schopny zlomit kolektivní úsilí a učinit z kauzy problém jednotlivců. Varšavské sdružení nájemníků požaduje ústřední topení pro všechny městské byty. Dokud nebude vybudováno, musí radnice zastavit vybírání nájmu od lidí, kteří topí přímotopy, přispívat na jejich účty za elektřinu, anulovat dluhy za nájemné a zastavit vystěhovávání neplatičů.

 

Pětiminutové video polsky s anglickými titulky: http://en.labournet.tv/tenants-warsaw-organize-against-high-heating-costs

Zdroje:  afed.cz / libcom.org

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone