ISS A HEADHUNTEŘI: JAK VYUŽÍVAT CIZINKY A NEPLATIT

Paní Larisa Sergejevová vzpomíná na měsíc květen s dost nepříjemným pocitem. Na svůj mobil totiž často dostávala nabídky tzv. “fušek”, aniž by věděla od koho. Občas nějakou tu fušku vzala. Stejné to bylo s nabídkou úklidové práce na výstavišti v Holešovicích. Larisa tam pracovala jen pár dní, kdy na její pracoviště přijela Oxana – slečna, která ji měla úkolovat a psala jí, kdy má přijít do práce. Říkala, že shání někoho na delší dobu – asi měsíc – do jedné kanceláře v Běchovicích – a zde začíná náš příběh.


MY SE NIČEHO NEBOJÍME

Paní Larisa uklízela kanceláře jedné firmy v Běchovicích v období od 11. května 2016 do 31. května téhož roku. Byla jí přislíbena dohoda o provedení práce. Původně měla Larisa pouze zaskočit za jinou uklízečku. Larisa souhlasila, ačkoliv slibovaná dohoda stále nebyla. Od té doby, kdy začala Larisa uklízet kancelář v Běchovicích, zvedala Oxana telefon jen zřídka a pokaždé slibovala, že dohodu přiveze za pár dnů a neodpovídala proto, že byla na Ukrajině. Pak se něco vždy změnilo a Oxana zase slibovala, že přijede ještě za pár dní. Situace se několikrát opakovala a teprve tehdy Larisa přestala jezdit do Běchovic – potom, co během posledního telefonátu Oxana na férovku sdělila, že Larisa asi svoji mzdu už nikdy neuvidí, protože dohoda taky není. Aby se dovolala Oxany, musela jít za vedením firmy, jejíž kancelář uklízela a poprosit ať zavolají Oxaně, protože došly čistící prostředky – teprve potom se Larise povedlo dostat Oxanu k telefonu. Larisa, pobouřená takovým prohlášením, varovala že to bude řešit a jen tak to nenechá. Na to slyšela pouze odpověď: “No zkuste to. My se ničeho nebojíme.” V tu chvíli měla Larisa dostat 6 585,- korun. 5625,- za odvedenou práci a 960,- jízdného.

Larisa to chvíli nechala ležet, což je pochopitelné. Když jste cizinka a permanentně sháníte práci, tak řešit nevyplacenou mzdu není zrovna to, na co máte vždy čas.
Na konci září 2016 však kontaktovala pražskou solidární síť SOL!S s tím, že by to chtěla řešit, poté, co dostala kontakt od své známé, ať to skusí, že by možná mohli pomoci. Na schůzce převyprávěla svůj příběh a domluvilo se, že se půjdeme poptat do toho kancelářského komplexu. Na vstupu do budovy v Běchovicích, ve které Larisa uklízela, zaznamenala vždy svou docházku a splnila, co jí bylo Oxanou zadáno. Nevěděla však, pro jakou firmu práci odvedla – Oxana to nikdy nezmínila. V říjnu Larisa s členy solidární sítě zajela do Běchovic, aby vyjasnila situaci a zjistila pro koho byla odvedena práce, za kterou dosud nikdo nezaplatil. Na místě jsme si vyfotili docházku  a paní vrátná Larisu hned poznala, i když se přes léto neviděly. Z kanceláře, kterou uklízela Larisa, za námi vyšel jednat pracovník nějaké firmy. K našemu překvapení uvedl, že smlouvu měli s relativně významnou firmou ISS Facility Services s.r.o.

TO NEJSME MY, TO JE TA FIRMA V TEPLICÍCH

Už tehdy nám došlo, že tento případ bude složitější. Larisa totiž nastínila schémat, podle kterého si mnohé firmy shánějí levnou pracovní sílu, za kterou není potřeba odvádět daně ani pojištění a kterým není potřeba platit nijak velké peníze. Vyprávěla, že klíčovou roli v něm hrají headhunteři. Funguje to tak, že firma (zde např. ISS) má zákazku od nějaké kanceláře nebo třeba skladu. Místo toho, aby tam posílala svoje kmenové zaměstnance, využívá služeb headhunterů, kteří pracovní sílu na konkrétní místo seženou. Poté, co je práce odvedená, zákazník služeb platí přímo firmě sjednánou častku peněz. Ta zaplatí část peněz headhunterovi a teprve ten pak platí ještě menší část zaměstnanci. Samozřejmě, když mu nezaplatí, nic se nestane – cizinci, práce načerno, žádné papíry. Nikdo nic neprokáže. Larisa také podotkla, že nezaplacená mzda za fušky je dost častá situace a sama má několik kamarádek, které také nedostaly zaplaceno.

Vyhledali jsme si s Larisou adresu sídla ISS a přijeli tam na návštěvu, abychom předali dopis s požadavkem zaplacení dlužné mzdy. Představitelka ISS převzala náš dopis a zanedlouho jsme dostali odpověď.
V tu ránu jsme si uvědomili, že ISS to má dobře vychytané – nevyužívají headhuntery přímo. Odkázali nás totiž na firmu Service express, s.r.o., která sídlí poblíž Teplic, a uvedli je jako subdodavatele služeb zákaznikovi, a to v rozsahu 100%. Po opakované návštěvě a předání další výzvy v následné odpovědi uvedli, že se už před několika měsíci dozvěděli, že paní Oxana pro společnost Service express nepracuje, a plnila povinnosti kontaktní osoby, určené nejen pro společnost ISS. Jasně, to se dalo čekat.

NIKDO NENÍ ZODPOVĚDNÝ

ISS si je jistě vědoma toho, že využívá služeb firmy, která používá headhuntery k získání pracovní síly. Je nám jedno, kdo je subdodavatel a v jakém rozsahu dodává služby zákazníkům ISS. Nemáme záměr jezdit do Teplic a vyhledávat možná vůbec neexistující firmu. SOL!S zajímá pouze kdo a kdy Larise proplatí její práci, případně kolik dalších okradených zaměstnanců dělalo a dělá pro ISS skrze jejich “subdodavatele”. ISS má jistě mnoho klientů, kteří mají rádi pořádek ve svých firmách, proto je škoda, že zrovna ISS si není schopna vymést vlastní kostlivce ze skříně. Nebo se snad jedná o standartní postup? Kolik lidí neuvidí peníze za všechny ty čisté toalety? A kolik lidí ještě uvěří na interní propagandu ISS – z jejich vlastního magazínu, ve kterém píšou, jak se ve firmě bojuje s prácí načerno. Nikdo neví kolik, protože uklízečů a uklízeček se nikdy nikdo na nic neptá. Máte podobné zkušenosti s touto nebo jinou firmou? Ozvěte se nám.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone