Deliveroo zvoleno nejhorším zaměstnavatelem v Neměcku

Firma Deliveroo, patřící pod koncern Delivery Hero, který u nás vlastní například rozvozovou firmu Dáme jídlo, získala ocenění nejhorší zaměstnavatel v Neměcku. Hlavní cenou jsou celostátní protesty na pátek třináctého. Zatím byla ohlášena demonstrace v Berlíně, kterou organizuje místní sekce anarchosyndikalistických odborů FAU. Ta zde založila odbory přímo pro poslíčky a rozvozce jídel.

Kdykoliv padne třináctý den v měsíci na pátek, organizuje místní iniciativa anketu o nejhoršího zaměstnavatele v Neměcku. Není s podivem, že letos vyhrála firma Deliveroo, která své zaměstnance ani nezaměstnává a nahlíží na ně jako na uživatele svých služeb. Proto se místní skupina odborů FAU rozhodla uspořádat jízdu městem nazvanou „Hanba Deliveroo“. Firma Deliveroo je mimo jiné zodpovědná za nevyplácení minimální mzdy, neakceptování odborů, ke kterým se rozvozci hlásí a odmítání názorů „závodní rady“, která má v Německu dlouholetou tradici.

Deliveroo nechce, aby kdokoliv slyšel o tom, že takovou cenu získalo, proto dejme celému městu vědět, že se tak stalo! Součástí protestu bude podpora pracovníků restaurační sítě Nordsee, která se umístila na druhém místě. Firma získala ocenění za ignorování odborů a otevřený rasismus majitele, který se hlásí k ultrapravicové AFD. Co více, tato restaurační síť si nechává své jídlo rozvážet firmou…Deliveroo!

Protesty zasáhli i italskou Boloň
K zajímavému protestu došlo v pátek 23. února, když se rozvozci různých firem spojili, aby protestovali proti prekarizovaným podmínkám své práce. Rozvozci firem Just Eat, Deliveroo, Glovo, Sgnam se spojili, aby se všichni společně na dvě hodiny odpojili od své aplikace. Tento výpadek způsobil, že firmy museli aplikaci několikrát restartovat a následně i po zbytek pátečního večera vypnout. Celý systém těchto aplikací je založen na konkurenci mezi rozvozci, kteří jsou tak nuceni podstupovat větší rizika v dopravě, pracovat za jakéhokoliv počasí, pracovat o víkendech (kdy je nejvíce objednávek) a to vše za minimální plat a bez garance pracovních práv. Některé aplikace (Glovo) jdou tak daleko, že mají vytvořený systém hodnocení rozvozců, takže konkurence mezi pracovníky není jen domnělá, ale přímo viditelná.
Mezi požadavky rozvozců patří mimo jiné stálé pracovní kontrakty, plně hrazené pojištění ze strany zaměstnavatele, vhodné a bezplatné vybavení, garantované hodiny práce, přiměřený plat bez systému platby za zakázku a kompenzace za práci ve smogových podmínkách, za deštivého počasí nebo za práci o svátcích. Více informací o odborech najdete zde: https://www.facebook.com/ridersunionbologna/
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone