Amazon a Manpower – vyjadřujeme podporu a solidaritu pracovníkům, kteří bojují proti špatným pracovním podmínkám panujících v těchto společnostech

Připojujeme se k mezinárodní výzvě svazu ZSP (MAP POLSKO), kteří žádají oprávněné zlepšení pracovních podmínek a vyplacení neoprávněně krácených mezd.


V týdnu mezi 26. – 31. lednem budou probíhat solidární akce na podporu těchto pracovníků, do kterých se můžete zapojit i vy např. posláním protestní ho emailu na odkaz:

http://amazon.zsp.net.pl/for-better-working-conditions-in-amazon/emailpage

Členové svazu ZPS připravili protestní prohlášení, které si můžete sami upravit či napsat vlastní. Tohoto protestního prohlášení k podpoře pracujících ve výše zmíněných společnostech do dnešního dne využilo už téměř tisíc lidí. Přidejte se i vy tímto či jiným způsobem k podpoře zneužívaných pracovníků společností Amazon a ManPower.

Překlad protestního prohlášení (případnou vaší zprávu pro Amazon si můžete upravit dle libosti)
Touto zprávou chci vyjádřit podporu pracovníkům Amazonu, kteří požadují zlepšení pracovních podmínek. Mnoho pracovníků si stěžuje na neoprávněné krácení mezd, další poukazují na neoprávněné nevyplácení mezd v období, kdy byli přijati a přítomni na pracovišti, ale zaměstnavatel jim nebyl schopen zajistit práci (při prostoji je chyba na straně zaměstnavatele, který je zaměstnancům povinen práci zajistit a tudíž má i povinnost jim vyplatit mzdu). Tento zaměstnavatel také neodvádí za své zaměstnance sociální pojištění. Navíc nejsou pracovníkům vypláceny zákonem stanovené příplatky za práci v noci a dnech pracovního klidu. Dále dochází k diskriminaci, když pracovníci v Bielanoch Wroclawskych dostávají za stejnou práci nižší mzdu než pracovníci v Sadech. V těchto společnostech jsou také porušovány předpisy o bezpečnosti a o ochraně zdraví při práci, kdy jsou dělníci nuceni vozit náklady na přetížených ručních vozících. Také se zde nedodržují povinné přestávky na jídlo a oddech, kdy pracující pracují o mnoho hodin více než jim je tato přestávka dle platného zákona umožněna, i pak bývá tato přestávka většinou zkrácena nebo často i chybí úplně. Za tuto těžkou práci nedostávají tito pracovníci odpovídající mzdu, ze které by šlo důstojným způsobem vyžít a i jako pracující se ocitají pod hranicí chudoby. Proto podporuji požadavky, na které mají pracovníci v těchto společnostech nárok podle polských zákonů, i ty na které mají nárok z hlediska prosté lidskosti, jako je vyrovnání neoprávněně zkrácené mzdy, skutečné přestávky na jídlo a oddech a proplácení příplatků za práci v noci a dnech pracovního klidu!
Ne vykořisťování v Amazonu!!!

Proč má smysl poslat protestní zprávu!

Posílání protestních zpráv se v praxi osvědčilo jako účinné, kdy tyto zprávy firmu velmi obtěžují a ztěžují její běžný provoz v návaznosti s dalšími protestními akcemi, což vede ke zhoršení mediálního obrazu a z toho i k dalším vyplívajícím nepříjemnostem.

Odkazy:

http://www.zsp.net.pl/wroclaw-pikieta-pod-lokalem-manpower

http://www.ustream.tv/recorded/57615223

Účinnost protestních zpráv si můžeme připomenout z dřívějších sporů

http://www.priamaakcia.sk/spravy/Situacia-nemocnicnych-pracovnicok-po-vyjednavani.html
http://www.priamaakcia.sk/Tlak-na-sefov-cez-protestne-e-maily-a-priame-akcie-pomohol-v-spore-CNT-MAP-Francuzsko.html

Pozadí vlastního sporu

O špatných pracovních podmínkách ve společnosti Amazon se svaz ZSP dozvěděl ze stížností pracovníků z obou polských poboček této firmy. Někteří lidé jsou zde zaměstnáni na hlavní pracovní poměr jiní zase přes různé pracovní agentury jako je ManPower, Adecco a další. Část pracovníků se rozhodla catsssssorganizovat v boji za své práva. Největší vykořisťování pracovníků, jako je neproplácení veškeré odpracované doby apod., provádí agentura ManPower. Ta je společně s Amazonem cílem přímých akcí. Problémy mají i pracovníci zaměstnaní v agentuře Adecco. Po protestech ZSP však firma rychle zareagovala a slíbila dlužné částky pracovníkům urychleně uhradit. To se však nestalo a zaměstnanci se cítí opětovně podvedeni lživými prohlášeními této společnosti. Zaměstnanci navíc nedostávají žádnou výplatní pásku, jak by dle zákona měli a tudíž neví z čeho přesně je jim vyplácena mzda.

Pracovní a mzdové podmínky

-Vysoké stresové zatížení
-Enormní tlak na produktivitu práce
-10,5 hod. pracovní doba bez přestávky na jídlo a oddych, kdy je tato přestávka strhávána ze mzdy
-Nátlak na pracovníky, aby polovina odpracovaných směn byla v čase od 18:30 – 05:00
-Nevyplácení příplatků za noční směny a směny ve dnech pracovního volna
-Hodinová mzda přibližně 3 € hrubého
-Čtvrtinové platové ohodnocení oproti skladům Amazonu v dalších zemí EU jako je Německo, Francie a Velká Británie.

Požadavky na Amazon

-Proplacení času stráveného v prostojech
-Proplacení času věnovaného školení BOZP
-Náležitou mzdovou sazbu za práci v noci a dnech pracovního klidu
-15-ti minutová placená přestávka
-Žádné platové rozdíly mezi kmenovými a agenturními pracovníky
-Srovnání mezd v obou pobočkách podle výše mezd v Sadoch

Požadavky na ManPower
-Proplacení času stráveného v prostojech
-Proplacení času věnovaného školení BOZP
-Jasné vysvětlení pracovních podmínek, času stráveného v práci a platových podmínek pro práci v noci a ve dnech pracovního klidu
-Jasná a přehledná výplatní páska s počtem odpracovaných hodin a se všemi zákonnými odvody
-Vyplácení celé mzdy do 10. dne v medici podle zákona

Zdroje:

http://www.zsp.net.pl/problems-amazon-health-and-safety-and-work-clothes

http://www.zsp.net.pl/more-problems-amazon-and-its-agencies

http://www.zsp.net.pl/amazon-workers-cheated-again

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone